List Pasterski Drukuj
Wpisany przez Administrator   

List pasterski Arcybiskupa Poznańskiego

w sprawie procesu beatyfikacyjnego

ks. Stanisława Streicha

na niedzielę 6 listopada 2016 r

Umiłowani Archidiecezjanie!

Wzorem lat ubiegłych pierwsza niedziela po Uroczystości Wszystkich Świętych jest obchodzona w Archidiecezji Poznańskiej jako dzień modlitw o beatyfikację i kanonizację kandydatów na ołtarze. Przy tej okazji prezentujemy wspaniałe postacie wiernych Archidiecezji będące przykładem głębokiej wiary i wcielania w życie Ewangelii.

W minionym roku postąpiły znacznie naprzód dwa spośród prowadzonych przez Archidiecezję procesów beatyfikacyjnych. Zakończyliśmy na szczeblu diecezjalnym proces ks. Aleksandra Woźnego, który – po określonych prawem kanonicznym procedurach – przeszedł w fazę rzymską, oraz przygotowujemy się do przeprowadzenia tzw. recognitio czyli rozpoznania doczesnych szczątków sługi Bożego, księdza Woźnego. Zainaugurowaliśmy również – na poziomie diecezjalnym – proces doktora Kazimierza Hołogi z Nowego Tomyśla. Obecnie zaś prowadzimy starania zmierzające do zapoczątkowania procesu księdza Stanisława Streicha, męczennika, którego postać chcemy dzisiaj przedstawić.

Więcej…
 
Stanowisko Kościoła wobec obchodów „święta Halloween” Drukuj
Wpisany przez Administrator   

Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry!

    Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, której liturgiczne obchody przypominają nam chrześcijańskie powołanie do świętości. Ze względu na postępującą promocję okultyzmu i magii w środkach przekazu, w środowisku szkolnym i w społecznościach lokalnych z okazji tzw. „święta Halloween” pragniemy przypomnieć fakty dotyczące tego obchodu oraz stosowną naukę Kościoła.


       Korzenie „Halloween” sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Autor „Biblii Szatana” i twórca współczesnego satanizmu Anton Lavey stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Kroniki policyjne potwierdzają wzmożoną liczbę aktów przemocy o charakterze okultystycznym, nasilających się w tym właśnie czasie. Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii. Nauczanie to znajdujemy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w dokumentach Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatów oraz w zwyczajnym nauczaniu biskupów.


       Wdrażanie dzieci, młodzieży i części dorosłych w przyzwolenie na praktyki okultystyczne, choćby pod pozorem zabawy („przekupywanie duchów”) należy w świetle powyższych faktów uznać za niezgodne z nauką Kościoła. Pogańskie w swojej istocie obchody wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych praktykowane przez ludzi uznających się za chrześcijan zubażają ich duchowo. Odwraca się uwagę od naśladowania świętych i błogosławionych, a skłania się do przyjęcia zbanalizowanej wizji świata nadprzyrodzonego.

Życzymy owocnych przeżyć Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

Duszpasterze

 
List Pasterski nt. Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana Drukuj
Wpisany przez Administrator   

 

 

List pasterski Konferencji Episkopatu Polski 

Drogie Siostry i Drodzy Bracia!


W dzisiejszej Ewangelii wybrzmiało ważne pytanie Pana Jezusa o naszą wiarę: „Czy (…) Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? (Łk 18,8). Bez wiary, jak zaznacza autor Listu do Hebrajczyków, „nie można podobać się Bogu” (11,6). Wcześniej usłyszeliśmy, że inaczej niż niesprawiedliwy sędzia z przypowieści, Pan Bóg bez ociągania bierze w obronę tych, którzy dniem i nocą do Niego wołają. Ma więc sens nasza wytrwała modlitwa. Trzeba więc o łaskę wiary stale prosić, ale też mężnie wiarę wyznawać i razem z innymi ją manifestować. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i poprzedzające je Dni Misyjne w diecezjach pokazały, że dzieje się wówczas zbawienie, doświadczamy obecności i bliskości Boga.

Poprawiony: niedziela, 13 listopada 2016 09:53
Więcej…
 
Wymienianki Drukuj
Wpisany przez Administrator   
alt

 

Wymienianki – tradycyjna modlitwa za zmarłych:

  • Jednorazowe – za dobrowolną ofiarą, można składać na składkę; do skarbony w kaplicy św. Antoniego; w zakrystii lub biurze parafialnym – modlimy się od 03.11.2016 o godzinie 1800.

  • Roczne (w każdy drugi piątek miesiąca różaniec i Msza św. za zmarłych) można zgłaszać w biurze parafialnym.

 
Ewangelizacja uliczna Drukuj
Wpisany przez Administrator   

Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.”( Mt 5, 13-16)

Fragment Ewangelii wg św. Mateusza towarzyszył nam podczas sobotniego spotkania formacyjnego z misjonarzami. Rozważanie Bożego Słowa, wspólna modlitwa, uwielbienie Boga i Eucharystia miały na celu przygotować nas do wieczornej ewangelizacji. Po Mszy św. z Jezusem eucharystycznym, ze śpiewem na ustach i wiarą w sercu wyruszyliśmy ulicami Czarnkowa, modląc się o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców naszego miasta. Częścią wieczornej ewangelizacji były również rozmowy z przechodniami i  achęta do udziału w niedzielnych rekolekcjach.

W czasach, kiedy ludzie ze swojego życia czynią „kanapę”, kiedy pogrążają się w zgorzknieniu, kiedy bardziej dostrzegają bezsens niż sens życia, Jezus zaprasza nas do głoszenia Dobrej Nowiny, której On sam jest źródłem…  Wierzymy, że mocą Ducha Świętego Bóg przemieni oblicze naszego miasta.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 21

Słowo na dziś

«Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość.»

Ostatnie galerie

Lumen TV

Intencja:

Intencja różańcowa na maj:

Za dzieci komunijne i ich rodziny; o umocnienie w  nich wiary i miłości do Jezusa w Najświętszym Sakramencie.


Wybór języka

Gościliśmy

mod_vvisit_counterDzisiaj78
mod_vvisit_counterWczoraj197
mod_vvisit_counterW tygodniu855
mod_vvisit_counterTydzień temu1170
mod_vvisit_counterW miesiącu4181
mod_vvisit_counterMiesiąc temu7634
mod_vvisit_counterRazem342444

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości