winieta2 winieta6 winieta7

Transmisja na kanale YouTube

Zachęcamy do korzystania z Mszy świętej z naszego kościoła na kanale YouTube


W Wielkim Poście zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

  • Gorzkie Żale poprzedzone Koronką do Miłosierdzia Bożego w niedziele o godz. 17.00 
  • Droga Krzyżowa w piątki o godz. 10.00 i 17.45 (dla dzieci).

Dzieła wielkopostne

  • Paschaliki Caritas na świąteczny stół do nabycia w zakrystii i biurze parafialnym w cenie 14zl.
  • W Niedzielę Palmową Apostolat Misyjny rozpoczyna tradycyjną akcję Woreczek ryżu. Kwotę, jaką zwykle wydajemy na całodzienne wyżywienie przeznaczamy na 100g. ryżu, który ma nam wystarczyć jako pokarm na cały dzień (tak jak u ubogich ludzi w krajach misyjnych). Zebrane pieniądze wyślemy na potrzeby misji. Akcja potrwa przez cały Wielki Tydzień.

     Początków naszego kościoła szukać należy w I połowie XIII wieku, albo i wcześniej. W północnowschodniej ścianie gotyckiej wieży można dziś z trudem odczytać, zatartą przez czas datę 1247. Pierwsze pisane źródło historyczne mówi o roku 1298 z zaznaczeniem, że kościół ten należy do najstarszych w diecezji poznańskiej.        
    Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że najstarsza świątynia była budowlą drewnianą. Data 1580, umieszczona w absydzie kościoła oznacza początek budowy w obecnym kształcie, którą to budowę zakończono w roku 1586 w trzecią niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, jej konsekracji dokonał biskup poznański, Ks. Jan Węgorzewski. Kościół, zgodnie z dawnym zwyczajem jest orientowany, tzn. jest zwrócony ołtarzem głównym na wschód.

     Świątynia została wybudowana w stylu późnogotyckim, o czym wyraźnie świadczą nieco spłaszczone sklepienia krzyżowo-żebrowe i gwiaździste o kolistych zwornikach. Brak już temu sklepieniu strzelistych kształtów tak charakterystycznych dla wczesnego i średniego gotyku. Dnia 19 stycznia 1632 roku kościół parafialny stał się kolegiatą. Ustanowiono, aby odtąd przy niej pracowało na niwie duszpasterskiej sześciu duchownych. Przywilejów kolegiaty zażywał kościół czarnkowski bez mała przez dwa wieki, do dnia 16 lipca 1821 roku. Po wyniesieniu go do rzędu kolegiat, dobudowana została kaplica Biczowania Pana Jezusa, której fundatorką była Zofia z Herburtów Czarnkowska. Kaplica poświęcona została w roku 1634. Z fundacji Mikołaja i Anny Swinarskich została dobudowana kaplica Św. Jana Nepomucena około roku 1757. Dwa pożary: 1709 i 1768 były powodem do przeprowadzenia restauracji w latach 1724-1726 i po 1768 roku.        
Większe restauracje kościoła miały miejsce jeszcze m.in. w latach 1923 i 1927.

Najnowsze aktualności

Nowenna za Ojczyznę - intencje na każdy dzień

16 Mar 2024

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2024

02 Mar 2024

Program odnowienia Misji Świętych

25 Lut 2024

Polecamy

Polecane modlitwy

Polecane modlitwy

"Święty Rochu, Błogosławionym tyś obrońcą i Patronem morowego powietrza, proś za nami Pana Boga, aby nas minęła morowa plaga, tak nam Boże daj" AD 1709

Polecane modlitwy

 

Intencja Żywego Różańca na marzec:

Módlmy się o trzeźwość, ducha pokuty i modlitwy oraz o owocne przeżycie czasu Wielkiego Postu i Rekolekcji Parafialnych

Parafialny FB

 


STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH  <LINK>

Kościół w obiektywie